Fakty

Świąteczny zakupowy szał i inflacja.

Aktualnie cały czas trwa zakupowy szał.
Niestety ceny produktów i różnych usług znowu są wyższe. W porównaniu z rokiem poprzednim 2022 ceny wzrosły średnio o 6-7%.

Świąteczne zakupy zawsze są sporym wydatkiem dla nas, ponieważ zawsze w tym okresie kupujemy więcej. Jest to okres spotkań z najbliższymi więc tez wiadomo, że w sklepowych koszykach królują produkty spożywcze.

Bankowi eksperci przeanalizowali i doradzili różnice cenowe między tym a ubiegłym rokiem. Największe podwyżki zaliczyły produkty pochodzenia roślinnego.

I tak ceny pieczywa poszybowały w górę o 12%. Cukier co prawda staniał, ale już różne produkty z kategorii cukrowej, czekolady czy przeróżne wyroby cukiernicze zdrożały o 10%.

Pieczywo będzie nas kosztować o 8% więcej w stosunku do ubiegłego roku, natomiast ważna kategoria która interesuje każdego to wyroby mięsne. I tutaj eksperci mają dla nas ciekawe informacje. Za wyroby drobiowe zapłacimy o 5% mniej niż przed rokiem, natomiast z drugiej strony wyroby wieprzowe podrożały o 7%.

Mimo takich wzrostów okres Świąt Bożego Narodzenia jest okresem w którym raczej nie będziemy wiele oszczędzać a malejąca powoli inflacja i wzrost wynagrodzeń wyraźnie poprawia nastroje konsumentów.

A wy ile wydaliście lubi wydacie na tegoroczne Święta?